Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > O obci > Pamětihodnosti

Pamětihodnosti

Kostel sv. Bartoloměje

Na návsi, na místě zaniklého hřbitova, kdestávala kdysi i hrobka hrabat z Rottalů, stojí dominanta obce - katolický kostel sv. Bartoloměje. Je stavěn do kříže a je pevně klenut. Roku 1673 a 1690 měl kostel tři oltáře, stříbrný kalich, jediný ornát a dva zvony. V jeho zátiší se tyčí kříž a dvě historické sochy, z druhé strany kostela se tyčí ještě památník obětem I. a II. světové války. Fara bývala ve Zborovicích již v nejstarších dobách. V zemských deskách se vzpomíná již roku 1374.

kostel sv. Bartoloměje

Zámek

Již v roce 1638 je v obci doložena tvrz. Ta byla počátkem 18. století přestavěna Saky z Bohuňovic na barokní zámek. V roce 1891 pak byla vídeňskými architekty Helmerem a Fellnerem v sousedství zámku postavena ještě patrová pseudorenesanční vila, nazývaná Nový zámek, a původní Starý zámek se tenkrát proměnil na úřednické byty. Na vrcholu zámecké zahrady pak stojí také hrobka rodiny Friessů, dřívějších majitelů Zborovic. V roce 1947 se ale celý areál proměnil v domov důchodců a v současnosti slouží jako domov pro osoby se zdravotním postižením.

zámek Zborovice hrobka rodiny Friessů

Památkové sochy

Socha sv. Floriána původně stávala pod rozložitým platanem  před dnešním podnikem Pilana. Pod lipkami u potoka před zámeckým parkem byla socha sv. Jana Nepomuckého. Obě historické sochy byly přemístěny ke kostelu. Památník obětem I. a II. světové války se nachází vedle kostela, naproti penzionu.

Socha sv. Floriána socha sv. Jana Nepomuckého památník obětem války

Sochy a kříže

Směrem ke Zdounkám stával kamenný kříž, vrch železný. Byl postaven v roce 1893 místo dřevěného. Zelený kříž stával na křižovatce Zborovice–Zdounky-Troubky-Nětčice. Byl postaven v roce 1886 nákladem velkostatku za 456 zlatých. Byl obnoven v roce 1924-1925 na památku vyvlastnění – parcelace půdy s nápisem „Česká půda vrácena českému lidu 1924-1925“. Byl odstraněn v době, kdy bylo přikázáno náboženské symboly z polí odstranit.

U kostela byl v roce 1880 nákladem Valentina Haráska postaven kamenný kříž. Původní dřevěný shořel v roce 1846. Kamenný kříž při silnici do Medlova postavila v roce 1927 rodina Rudolfa a Žofie Haráskových ze Zborovic. V roce 1898 byl postaven kamenný kříž na hřbitově základem tří přifařených obcí: Zborovic, Medlova a Troubek.

V roce 1831 byl postaven kříž na Podlavčí, původně dřevěný, kam se pochovávalo v době cholery. Byl obnoven nákladem velkostatku v roce 1898. Dokud bydlela na Baště rodina Stratilova, udržovala prostranství kolem kříže, vysazovali květiny, místo posledního odpočinku 63 osob bylo pietně udržováno. Když teď půjdeme na procházku na Podlavčí, najdeme jen torzo kříže – vápencový obelisk, kříž někdo již dvakrát zcizil.