Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Výstraha č.100

Výstraha č.100VÝSTRAHA ČHMÚ
SYSTÉM INTEGROVANÉ VÝSTRAŽNÉ SLUŽBY


Zpráva č. 000100
Odesláno: 1.4.2022 11:06:36
Zpráva aktualizuje předchozí zprávu č. 000099 vydanou 31.03.2022 v 11:51:05 hodin
Územní platnost: Zlínský kraj


Meteorologická situace: Frontální rozhraní bude ze střední Evropy zvolna postupovat k jihovýchodu. Za ním k nám, po zadní straně tlakové níže nad jihovýchodní Evropou, bude zesilovat příliv studeného vzduchu.

 

Nová sněhová pokrývka

Nízký st. nebezpečí

1.4. 11:05

 – 

2.4. 24:00

Popis: Bude pokračovat tvorba nové sněhové pokrývky. Do půlnoci ze soboty na neděli napadne v Beskydech až 20 cm nového sněhu.

Doporučení: Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.

Územní platnost: ORP Rožnov pod Radhoštěm

 

Sněhové jazyky
nad 600 m n.m.

Nízký st. nebezpečí

1.4. 11:05

 – 

3.4. 10:00

Popis: V polohách od 600 m n. m. se budou vytvářet sněhové jazyky. Jejich tvorba ustane pravděpodobně během nedělního dopoledne.

Doporučení: Zhoršení sjízdnosti komunikací, některé vozovky mohou být nesjízdné. Při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost. Při cestování sledovat dopravní zpravodajství. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.

Územní platnost: ORP Rožnov pod Radhoštěm

 

Mráz ve vegetačním období
pod 400 m n.m.

Nízký st. nebezpečí

1.4. 18:00

 – 

4.4. 11:00

Popis: Očekává se mráz, který může v nížinách poškodit zejména kvetoucí meruňky, broskvoně a slivoně.

Doporučení: Nebezpečí poškození vegetace. V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce), nebo dýmování/zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů.

Územní platnost: Zlínský kraj

 

Náledí

Nízký st. nebezpečí

1.4. 18:00

 – 

3.4. 09:00

Popis: Při poklesu teplot pod bod mrazu se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky.

Doporučení: Nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Územní platnost: Zlínský kraj